TJ Císařská louka - jachting

Nab Tower Race 2013

Koncem září jsme místo na závody na Jadran vyrazili do Anglie. Vybrali jsme si Nab Tower Race, který spolu s dalšími slavnějšími regatami, jako jsou Cowes Week a Round the Island Race, pořádá Island Sailing Club. Díky podpoře společnosti ASA, a.s. a Yacht club Císařská louka jsme měli možnost startovat na lodi Quinta - First 40.7 a doplout na 10. místě celkově a 21. místě v IRC z 53 startujících lodí.
Fotogalerie
Video z paluby lodě
Výsledky a info
Posádka
Jirka Altman – kormidelník, taktik
Harry Löwit jr. – skipper, mainsail
Harry Löwit – pitman, navigace
Tonda Dlouhý - bowman
Miki Černý – mastman
Petr Dumek - spinakr
Radek Nový - pitman
Olga Löwitová – genoa, spinakr
Bařka Dostálová – genoa, spinakr

Průběh závodu
Závodí se v Solentu, což je průliv mezi jižní Anglií a ostrovem Wight. Na dohled jsou přístavní města Southampton a Portsmouth. Startuje se brzy ráno výstřelem z děla na promenádě v Cowes. Začíná odliv a lodě jsou západním proudem o rychlosti 1–2 uzly snášeny ke startovní čáře. K tomu vane slabý jihovýchodní vítr o síle 5 uzlů. Lodě se snaží udržet na předstartovní straně dokonce tak, že se stavějí záděmi ke startovní čáře, aby se v poslední minutě otočily a odstartovaly s plnými plachtami východním směrem.
S předobočním větrem jsme pluli k východnímu cípu ostrova Wight. Oblast Solentu je velmi výhodná pro jachting, protože je ze všech stran chráněná před vlnami z Kanálu a větru je zde dostatek. Pluli jsme na Beneteau First 40.7, který jsme si půjčili v Southmaptonu. Měli jsme zájem o kevlarové plachty, ale ty se zde půjčují pouze se zaměstnancem charterové firmy, který musí být na lodi za pořádný příplatek. Proto jsme zvolili zachovalé bílé dacronové plachty včetně malé a velké kosatky.
Po obeplutí východního okraje ostrova Wight jižní vítr zesílil na 20 uzlů. To nám vyhovovalo a pomalu jsme se přibližovali k vedoucí skupině. Jednalo se většinou o sportovní plachetnice délky 38–40 stop s kevlarovými plachtami a sehranými posádkami. Celkem odstartovalo 43 lodí hodnocených ve dvou handicapech, které jsou nastaveny tak, že i menší 22 – 26stopé plachetnice, jako například H-boat, otevřený Laser 6 m, Folkboat či Contessa 26, mohou konkurovat větším lodím.
Nab Tower jsme otočili na osmém místě a po vytažení spinakru jsme se na ostrý boční kurz vraceli do Solentu. Zde byly další dvě točné bóje, které zajistily křižování do cíle. Mezitím začal příliv, proud se otočil do Solentu a pomáhal nám do cíle. Některé menší lodě nestihly otočit Nab Tower včas, musely se probojovávat proti sílícímu přílivu a tím ztratily asi hodinu času. Svedli jsme několik soubojů s dotírajícími soupeři a celkově jsme dojeli na desátém místě. Po přepočtu handicapem IRC jsme obsadili 21. místo, vítězem IRC se stal Jo Richards, bronzový medailista z olympijských her v roce 1984 ve třídě Létající Holanďan, s H-boat s karbonovým stěžněm a kevlarovými plachtami.
Městečko Cowes je velmi útulné a jachtingu zaslíbené, marina je umístěna v centru, a když vyjdete na břeh, vrazíte do Anchor Pubu, kde se scházejí všichni jachtaři. Na hlavní ulici se střídají hospody a jachtařské krámky. Atmosféra je tak podmanivá, že jsme si slíbili, že příští rok zkusíme Round the Island Race, kde pravidelně startuje až 1 800 lodí, včetně světové špičky.

Jiří Altman