TJ Císařská louka - jachting

Champagne cup 2012

V týdnu 15. - 22. 9. 2012 proběhl v Chorvatsku 10. ročník Champagne cup pořádaný Collins yacht club. Díky podpoře společnosti ASA, a.s. a Yacht club Císařská louka se ho zúčastnila i posádka z našeho yacht klubu. Na lodi Bavaria 42 Fastnet se v poli 17 identických Bavarií 42 umístila na 2. místě a na stejné pozici skončila i celkově z 53 startujících.


Média

Fotogalerie


Video z paluby lodě

Film z Champagne Cupu 2012 "Regata na Jadranu"Posádka
Jirka Altman - skipper
Harry Löwit jr. - mainsail
Harry Löwit - piano
Mikoláš Černý - bowman
Radek Nový - mastman
Olga Löwitová - genoa, spinakr
Bára Dostálová - genoa, spinakr

Jak jsem to viděl z „piána“ aneb Champagne cup trochu jinak
Další regatu, kterou jsme pro letošní rok vybrali, byla regata Champagne Cup v Chorvatsku, v termínu 15.9 až 21.9.2012. Jednalo se o FUN regatu, na kterou se přihlásilo 53 lodí v několika kategoriích. Nejpočetnější kategorie byla Bavaria 42 match, kde jsme soupeřili se 17 loďmi. Počasí nám přálo, vítr byl velmi příznivý, od vánku až po slušný vítr o nárazech do 25 uzlů. Zahajovací večírek v marině Hramina s maškarním nástupem v slušivých obleččích a maskách – my jsme šli za ruské ponorkové loďstvo - se vydařil, ale bohužel jsme tu noc kotvili u milovníka krapet hlasité hudby, která mu vydržela až do 6 hodin rána.
V pondělí ráno po poradě kapitánů jsme vyrazili na moře ke startu první etapy. Zapomněl jsem představit posádku: kapitán Jíří Altman, posádka H2O+B - kdo nezná: Harry Löwit, Harry Löwit jun., Olga Löwitová, Bára Dostálová, dále pak Mikoláš Černý a Radek Nový. První etapa byla odstartována od ostrova Murter s cílem před marínou Kremik. Start je výborný - jak je u Jirky zvykem - celou etapu se držíme na čelních místech, u posledního kontrolního bodu se před nás dostává loď kormidlovaná najmutým Chorvatem a na cílové čáře nás „o prsa“ předjíždějí Naježené miciny. Jsme tak pátí a to je na začátek dobré. Posádka se sehrávala a nandavání a práce se spinakrem byla čím dál lepší. Večer je v maríně večírek, my naštěstí kotvíme dost daleko od milovníka hudby.
V úterý je start ve slabém větru zpátky směr marina Biograd n/m. Trasa je rozdělena na dvě etapy, první startuje před marínou Kremik k ostrovu Zlarin u Plic Sestre. Druhá vede kolem ostrova Sestrica a ostrova Zmajan, kde je průběžný cíl, a pak dále k Biogradu n/m. Posádka je od rána řádně nabuzená a tak jedeme jako o život, jsme pořád druzí a až těsně před cílem jsme předjeti jednou lodí. Končíme třetí a start další rozjížďky zvládáme na výbornou, v průběžném cíli jsme první, ale jede se dál a jak zjištujeme, to se nepočítá. Závod musí být ukončen do setmění a tak se stanovuje před Murterem definitivní cíl – zrovna když jsme na třetí pozici. To je ale také úspěch. Na lodi se lehce slaví a za tmy přistáváme v Biogradu n/m. Nováček Radek si nechává v Praze uklidit poličku na pohár a my začínáme přemýšlet o bedně. Je tu středa a další starty před námi, pojedou se asi tři rozjíždky. Startujeme v prostoru majáku Ostarie, kde je vytyčena startovní a současně cílová linie v sílícím větru. První rozjíždka je proti větru, všechny lodě jsou bojovně naladěny a pod startovní čárou se urputně bojuje o co nejlepší pozici. Před startem jsme se dostali do nevýhodné pozice a tak startujeme kolem 15. místa. Jirka volí variantu pravého křídla, kde je méně lodí a čistý vítr. Po vynikajícím křižování k ostrovu Visovac a Vrtlič, které objíždíme pravobokem už na 4. místě, nandaváme spinaker a na zadobok plujeme kolem ostrovu Obun do cíle. O druhé místo bojujeme do posledních metrů, ale jsme zase „o prsa“ třetí.
Další rozjíždka startuje na stejném místě, vítr zase přidal na síle, a my po perfektním staru držíme první příčku až do cíle. Na lodi Fastnet, to je ta naše, propuká jásot a místo na bedně je jisté. Poslední rozjíždka je také vynikající, končíme druzí a celkově jsme suverénně druzí z 53 lodí. Bouchá šampaňské, všichni na palubě jsou spokojeni.
V noci přišla avizovaná bóra, fouká silný vítr a prší. Ve čtvrtek se čeká na uklidnění větru, ale to přichází až pozdě odpoledne, a tak se pouze přesunujeme do maríny Hramina, kde je závěrečné vyhlášení a večírek. Závod se vydařil. Naši sponzoři - firma A.S.A, a.s. a Yacht Club Císařská louka můžou být s naším výkonem spokojeni.
Při rozdělování funkcí jsem dostal pozici na piánu – to je úloha pro člena posádky, který stojí ve vchodu do lodě obklíčen lany, záseky, vinčnami a v pravou chvíli utáhne či povolí příslušné lano. Důvod byl prostý – k nelibosti kapitána totiž odmítám sedět na boku lodě a vyvažovat, i když i jako pianista jsem občas svůj part zapomněl včas rozehrát. Celá posádka lodi byla vynikající a v průběhu závodu vytvořila sehraný tým. A tak se všichni těšíme na další společný závod.

Harry Löwit